ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 45 ΛΕΠΤΑ Ο ΑΡΗΣ Θ. “ΚΑΘΑΡΙΣΕ” ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΜΕ 3-0

Γύρισε στην Τρίπολη και… εκδικήθηκε ο Σάββας Παντελίδης. Με εξαιρετική εμφάνιση, ο Άρης πήρε εύκολα το τρίποντο κόντρα στον Αστέρα «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο (0-3) και ο πρώην τεχνικός των Αρκάδων έδωσε στον Άρη το… προβάδισμα για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στην πρώτη τους τελική προσπάθεια, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και το γκολ. Ο Λάρσον που ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι και δημιούργησε πολλά προβλήματα από τα δεξιά στον Κώτσιρα μπήκε στην περιοχή και με καταπληκτικό σουτ… εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Η ψυχρολουσία για τον Αστέρα ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και χωρίς να προλάβει καν να απειλήσει. Στο 23′ ο Σιώπης έκλεψε την μπάλα και έβγαλε κάθετη πάσα στον χώρο για τον ταχύτατο Ντιγκινί, ο οποίος βγήκε φάτσα με το τέρμα και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Πριν καλά καλά πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, ο Άρης βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Τόνσο έκανε εξαιρετική προσπάθεια στο 45+1′, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά-ψαράκι έγραψε σε κενή εστία το 0-3 για τους φιλοξενούμενους, «σφραγίζοντας» έτσι τη νίκη από ημίχρονο.